Raszków

Raszków

Raszków, wieś leżąca około 6 km od Słupi. Pierwotna nazwa tejże miejscowości brzmiała prawdopodobnie Raszów, ale w 1288r. źródła podają już Raschow, a w 1384 – Rascow. Sama natomiast nazwa przypuszczalnie pochodzi od jednego z pierwszych właścicieli tychże dóbr, Raszka bądź Raszki.  W wieku XV właścicielami Raszkowa byli Mikołaj i Jan Odrowąże. Obydwa rycerskie dwory posiadały parafię w Szczekocinach.
Dokumenty z roku 1684 wymieniają Remigianusa de Raszczo Rszowskiego jako właściciela „ villa Raszczo”.
Na terenie Raszkowa prężnie działali arianie . W latach 1649-55 odbyły się tutaj trzy synody Braci Polskich, a w 1690r. ministrem zboru był Andrzej Sajowicz. Prześladowania arian dotknęły też zbór w Raszkowie. Zostali oni stąd wysiedleni i z biegiem lat wiedza o arianach zanikł W 1883r. w Raszkowie powstała szkoła Macierzy Polskiej. W 1905 r. dzieci tej szkoły wzięły udział w strajku szkolnym. W okresie międzywojennym w Raszkowie prężnie rozwijało się życie kulturalne. Istniała tutaj biblioteka publiczna z bogatym, jak na owe czasy księgozbiorem  ( około 1500 woluminów ) oraz czytelnia. Tworzyły się teatry amatorskie. A w 1937r. odbyły się tutaj wojewódzkie dożynki. Ciekawostką jest fakt, że w czasie II wojny światowej gościła w Raszkowie, u zaprzyjaźnionej rodziny, wybitna aktorka Mieczysława Ćwiklińska. Do dzisiejszych czasów zachował się dwór raszkowski, leżący na zachodnim krańcu wsi.
Jest to budynek parterowy, murowany. Przykrywa go klasycystyczny dach mansardowy. Od południa i zachodu otoczony jest parkiem z licznym starodrzewiem. Na terenie parku  znajdują się szańce. Legenda mówi, że są to szańce  z czasów powstania kościuszkowskiego.Do dworu prowadzą dwie drogi: od południa przez folwark i od północy, od drogi do Sprowy wiedzie aleja jesionowa. Na skrzyżowaniu drogi  z aleją znajduje się kapliczka św. Jana Nepomucena z przełomu XIX/XX wieku.W skład zespołu dworskiego wchodzą zabudowania dawnego folwarku.

W latach 1775-1834 właścicielem dworu w Raszkowie był Stanisław Kostka de Wielogłowy Wielogłowski, który przebudował istniejący wcześniej dwór i przykrył go dachem mansardowym. Jednak w połowie był on opustoszały, a w drugiej tylko było zamieszkałych kilka pokojów. Poza tym był zaniedbany i zniszczony. W otoczeniu dworu znajdowały się: oficyna, kuchnia dworska, stodoły i niszczejące stajnie i owczarnie. Była też cembrowana studnia i browar, a we wsi znajdował się zajazd i kuźnia.

W 1834r. Julianna hrabina Mącińska Wielogłowska, wdowa po ostatnim właścicielu Feliksie hrabim Wielogłowskim, sprzedała dobra Kazimierzowi Skorupce.

Około lat pięćdziesiątych XIX stulecia miał miejsce pożar dworu, ale już w 1860 r. został on wyremontowany i przebudowany za sprawą Loepolda Blaskiego, właściciela Raszkowa od 1844r.

W 1893r. na publicznej licytacji majątek nabył Julian Sikorski. Trzy lata później dobra przejął po ojcu syn, Antoni. Dwór wówczas uległ ponownym przebudowom, wymieniono w nim piece.

Spośród zabudowy folwarcznej do naszych czasów dotrwały dość dobrze zachowane: spichlerz oraz stodoła. Dwór był w bardzo złym stanie technicznym i powoli obracał się w ruinę, ale na szczęście znalazł nowego właściciela, który rozpoczął już wokół samego budynku, jak i parku prace remontowo- porządkowe. Pozostaje mieć nadzieję, że za kilka lat raszkowski dwór odzyska swą dawną świetność.

Aktualnie Raszków zamieszkuje 374 osoby w 147 domach.

Sołtys: Tomasz Kamiński

Radna: Wiesława Kubicka

Informacja Radnego i Sołtysa z realizacji przedsięwzięć (zadań) w sołectwie Raszków w 2013 r.

Zebrania wiejskie – 3

gospodarowanie odpadami komunalnymi, opłaty za wywóz śmieci;

– podział funduszu sołeckiego;

– sprawy różne – główny temat – sprzedaż budynku po byłej szkole.

Posiedzenia Rady Sołeckiej dotyczyły m.in. rozpatrywania podań mieszkańców / umorzenie podatku rolnego.

Zrealizowano:
– prace remontowe dróg gminnych, wewnętrznych i dojazdowych do pól;
– wywóz szlaki i kamienia – transport, wykonanie i równanie – Zakład Usług Komunalnych w Słupi.

– wycięcie starych topól przy drodze powiatowej oraz na placu OSP Raszków – prace zostały wykonane przez  strażaków OSP Raszków.

– prace porządkowe, posadzenie kwiatów oraz wykonanie masztu na Kopcu Wolności – radna, Pani Małgorzata Bodzioch.

– systematyczne przycinanie trawy i utrzymywanie porządku na placu OSP Raszków, placu zabaw – realizowane przez  strażaków OSP Raszków.

Fundusz Sołecki:

– zakup kuchenki gazowej;
– podgrzewacza do wody;

– palnika dużego wolnostojącego;
– częściowe pokrycie opłat za światło uliczne;
– zakup kamienia i szlaki na remont dróg.

W roku 2013 Gmina Słupia sprzedała budynek po byłej szkole podstawowej wraz z działką położoną w miejscowości Raszków.

Starostwo powiatowe wykonało nawierzchnię asfaltową o dł. 3 km 400 m od Raszkowa w kierunku Sprowy (droga powiatowa).

Organizacje działające na terenie sołectwa to: Ochotnicza Straż Pożarna, Koło Gospodyń Wiejskich.

Radna                                                                                                 Sołtys

Wiesława Kubicka                                                                                Tomasz Kamiński

Informacja Radnego i Sołtysa z realizacji przedsięwzięć w sołectwie Raszków

W sołectwie Raszków w roku 2012 zostały zwołane dwa zebrania wiejskie, w czasie których przekazano środki  w ramach funduszu sołeckiego na dofinasowanie remontu drogi powiatowej Raszków-Sprowa o długości 350 m oraz na zakup wyposażenia (naczynia i nakrycia stołowe) dla KGW.

W 2012 r. w ramach Projektu Odnowa Wsi PROW 2007-2013 powstał plac zabaw, wokół którego mieszkańcy wykonali prace porządkowe. Także ze środków unijnych dokonano zakupu wyposażenia świetlicy wiejskiej- stoły, krzesła, szafy oraz sprzęt nagłośnieniowy. Ponadto członkinie KGW i druhowie OSP wykonali remont  budynku remizy i budynku gospodarczego.

Rada Sołecka wspólnie ze strażakami przeprowadziła  prace porządkowe wokół  Kopca Wolności symbolizującego wolność jako największą wartość człowieka  (wycinka drzew, sadzenie krzewów ozdobnych i kwiatów).

Zrealizowano również prace remontowe dróg wewnętrznych i gminnych (uzupełnianie nierówności – szlaką).

Panie z KGW we współpracy ze strażakami przygotowały uroczystość 90-lecia OSP i Powiatowy Zjazd Zarządów OSP, a także aktywnie uczestniczą w realizowanych przez gminę przedsięwzięciach, przyczyniając się tym samym do integracji lokalnej społeczności.

Skip to content