Opieka nad zwierzętami

W miejscowości Stary Węgrzynów błąkają się dwa nieduże pieski (samce). Przebywają najczęściej w okolicach Ośrodka Młodzieżowego, sklepu oraz remizy. Psy są niewielkie, wystraszone lecz niegroźne. Poszukiwany jest właściciel lub osoba zainteresowana przygarnięciem piesków.

W przypadku osoby chętnej adoptowaniem psa lub piesków, gmina zobowiązuje się pokryć koszty kastracji, szczepienia p-ko wściekliźnie, odrobaczenia/odpchlenia. Kontakt z Urzędem Gminy tel. 41 38 16 024.

Poszukiwany właściciel lub osoba zainteresowana przygarnięciem piesków!

Na terenie miejscowości Nowy Węgrzynów (kolonia Dębina) zostały znalezione dwa pieski (mniejszy posiada obrożę). Prawdopodobnie zostały wyrzucone z samochodu, gdyż są przyjazne i chętnie zbliżają się do pojazdów. Psy są młode, płochliwe, niegroźne, lubią się nawzajem, widać że potrzebują kontaktu z człowiekiem.

Prosimy o pomoc w odszukaniu właściciela lub osoby zainteresowanej przygarnięciem piesków.

W przypadku osoby chętnej adoptowaniem psa, gmina zobowiązuje się pokryć koszty kastracji, szczepienia p-ko wściekliźnie, odrobaczenie-odpchlenie.  Kontakt tel. 41 38 16 024.

Poszukiwany właściciel psa. W miejscowości Obiechów (okolice mleczarni, kościoła, za remizą w uliczkach) błąka się pies typu owczarek niemiecki – ładna młoda suczka, wchodzi do pobliskich gospodarstw. Prośba o udostepnienie w celu odnalezienia właściciela, bądź osoby która przejmie nad nim opiekę. Gmina pokryje koszty, szczepienia przeciwko wściekliźnie, odrobaczenia, odpchlenia, sterylizacji. Kontakt z Urzędem 41 38 16 024



Ogłoszenie

Poszukiwany właściciel lub osoba zainteresowana przygarnięciem pieska!

Na terenie miejscowości Sieńsko został znaleziony pies. Pies jest niegroźny, lekko wystraszony, spokojny, widać że staruszek, prawdopodobnie został porzucony, lubi kontakt z człowiekiem, został zaszczepiony przeciwko wściekliźnie.

Prosimy o pomoc w odszukaniu właściciela lub osoby zainteresowanej przygarnięciem pieska. Kontakt tel. 41 38 16 024 wew. 28.

Ogłoszenie

 Poszukiwany właściciel lub osoba zainteresowana przygarnięciem pieska!

 Na terenie miejscowości Sprowa został znaleziony pies. Pies jest niegroźny,  bardzo wdzięczny, udomowiony, widać że lubi kontakt z człowiekiem.

Właściciela lub osobę zainteresowaną przygarnięciem pieska prosimy o kontakt z Urzędem Gminy  tel. 41 38 16 024 wew. 28.

Numery telefonów w sprawie zwierząt

SCHRONISKO

Urząd Gminy informuje, iż bezpańskie psy odłowione z terenu  Gminy Słupia umieszczane są w Schronisku dla zwierząt „Strzelce”,  28-220 Oleśnica. Osoby zainteresowane adopcją zapraszamy na stronę internetową: https://www.facebook.com/Adopcje-ps%C3%B3w-Strzelce-438956323527560/

APOPCJE

Jeżeli nie uda się ustalić właściciela zwierzęcia, a zgłosi się osoba chętna do przejęcia nad nim opieki, osoba ta może otrzymać wsparcie ze strony Gminy w formie pokrycia kosztów zabiegów weterynaryjnych: szczepienia przeciw wściekliźnie, sterylizacji, kastracji, odrobaczenia, odpchlenia. Wykonanie zabiegów weterynaryjnych, o których mowa powyżej będzie wykonywane w gabinecie weterynaryjnym, z którym gmina ma podpisaną umowę.

Gmina zastrzega sobie prawo do kontroli warunków w jakich przebywa adoptowany pies oraz w razie stwierdzenia złych warunków bytowania zwierzęcia, odebranie psa i przekazanego go schroniska.

WETERYNARZ

Całodobową opiekę weterynaryjną w przypadkach zdarzeń losowych z udziałem zwierząt na terenie Gminy Słupia zapewnia Gabinet Weterynaryjny Łukasz Żelezik, Słupia 41, 28-350 Słupia tel. 668 640 113.

USUWANIE SZTUK PADŁYCH ZWIERZĄT

Odbiór, transport i unieszkodliwianie zwłok zwierzęcych w przypadku zaistnienia takiego zdarzenia zlecany jest firmie: Zakład Rolniczo – Przemysłowy „FARMUTIL HS” S.A. Śmiłowo, ul. Przemysłowa 4, 64-810 Kaczory, tel. 67 28 14 302 (Punkt Pozyskiwania Surowców Utylizacyjnych ul. Przedborska 87, 29 – 100 Włoszczowa tel. 667 984 293)



Zima to trudny czas dla zwierząt

Twój pies świadczy o Tobie!

To Twoja sprawa i obowiązek, żeby zadbać o swojego psa. Szczególnie teraz, kiedy na dworze pada deszcz, śnieg i panuje chłód, zwróć uwagę na warunki, w jakich utrzymujesz swoje zwierzę! Zimą zwierzę jest narażone na hipotermię, odmrożenia, a nawet śmierć.

Twoim obowiązkiem i zwykłą przyzwoitością jest zapewnić zwierzęciu ciepłe schronienie, pożywienie, dostęp do wody oraz opiekę.

Najlepszym miejscem dla psa jest ciepły dom. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości i zwierzę przebywa na zewnątrz, koniecznie zapewnij mu ciepłe schronienie. Niech pomieszczenie chroni przed wiatrem i zimnem. Jeśli pies przebywa w budzie, musi być ona szczelna. Możesz ją ocieplić np. styropianem czy płytą OSB. Ustaw budę na palecie, to odizoluje ją od podłoża. Koniecznie włóż do niej słomę, sprawdzi się to lepiej niż koce czy inne materiały, które przemoczone są bezużyteczne.

Pies powinien mieć stały dostęp do wody. Jeśli temperatury są ujemne i woda zamarza, trzeba wymieniać ją częściej. Możesz dodać do wody trochę oleju i podać ją ciepłą (nie gorącą!) – wtedy wolniej zamarznie. Pamiętaj także o zapewnieniu zwierzęciu ciepłego pożywienia.

Zdejmij łańcuch! Ruch pozwala się ogrzać. Zapobiega też chorobom stawów, które są bardzo bolesne. Zapewnij zwierzęciu bezpieczne miejsce do życia i swobodnego ruchu.

Zwierzęta mają swoje prawa!

Niezapewnienie odpowiedniego pomieszczenia chroniącego zwierzę przed wpływem warunków atmosferycznych oraz stałego dostępu do wody zdatnej do picia jest wykroczeniem. Grozi za ten czyn kara aresztu albo grzywny (art. 37 ust. 1 w zw. z art. 9 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt).

Jeżeli na stałe utrzymujesz zwierzę w warunkach zagrażających jego zdrowiu, a nawet życiu lub powodujących cierpienie – jest to przestępstwo znęcania się nad zwierzęciem. Grozi za ten czyn kara pozbawienia wolności do lat 3 (art. 35 ust. 1A w zw. z art. 6 ust. 2 pkt. 17 i 19 ustawy o ochronie zwierząt).

Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała, lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m. Naruszenie tego przepisu stanowi wykroczenie (art. 37 ust. 1 u.o.z.).

Jeśli widzisz, że zwierzęciu dzieje się krzywda – reaguj. Jest wiele możliwości pomocy zwierzęciu. Spróbuj porozmawiać z sąsiadem, jeśli to nie pomoże, zawiadom lokalną organizację lub Policję.

Jeśli potrzebujesz informacji prawnej dotyczącej ochrony zwierząt, zadzwoń na Infolinię czynną we wtorki i czwartki w godzinach 17:00-19:00 pod numerem telefonu 695 902 335. Regulamin dostępny na stronie: ZWIERZowa Infolinia Bezpłatnej Informacji Prawnej (fundacjazwierz.org)

Skip to content