Zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami

  1. Podstawa prawna:

– Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2519 z późn. zm.)
– Uchwała Nr L/308/2023 Rady Gminy Słupia z dnia 30 stycznia 2023 r. Rady Gminy Słupia z dnia 30 stycznia 2023r. w sprawie wymagań jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie ochrony przed bezdomnymi zwierzętami, prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt, a także grzebowisk i spalarni zwierząt i ich części.
– Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2351 z późn. zm.) – Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 572).

– Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2000 z późn. zm.)

– Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2142 z późn. zm.)

2. Wymagane dokumenty:
– wniosek wraz z załącznikami

3. Miejsce złożenia dokumentów, załatwienia sprawy:
Urząd Gminy w Słupi
Słupia 257
28 – 350 Słupia

Referat Inwestycji i Ochrony Środowiska

4. Organ wydający zezwolenie:
– Wójt Gminy Słupia jest organem właściwym do wydania zezwolenia w przedmiotowym zakresie.

5. Opłaty:
– za wydanie zezwolenia 616,00 zł,
– za zmianę warunków wydanego zezwolenia 308,00 zł.
Opłatę skarbową należy wnieść z chwilą powstania obowiązku zapłaty, tj. z chwilą złożenia wniosku.
Opłatę można uiścić przelewem bankowym na numer konta –

50 8513 1011 1300 0014 2000 0020 Świętokrzyski Bank Spółdzielczy Jędrzejów o/Słupia  lub gotówką bądź kartą płatniczą w Kasie Urzędu Gminy w Słupi

6. Termin i sposób załatwienia sprawy:
– rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji administracyjnej następuje w ciągu miesiąca, a w sprawach szczególnie skomplikowanych w ciągu dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku wraz z załącznikami.

7. Tryb odwoławczy:
– od decyzji przysługuje stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach, za pośrednictwem organu wydającego, w terminie 14 dni od daty jej  doręczenia,
– w trakcie biegu terminu do wniesienia odwołania strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania wobec organu, który wydał decyzję,
– z dniem doręczenia organowi oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do odwołania przez stronę postępowania decyzja staje się ostateczna i prawomocna.

9. Wymagane wnioski i dokumenty:
1. Zaświadczenie lub oświadczenie o braku zaległości podatkowych,

(Wnioskodawca ma obowiązek zawarcia następującej klauzuli: „Jestem świadomy/a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.)
2. Zaświadczenie lub oświadczenie o braku zaległości w płaceniu składek na ubezpieczenie zdrowotne lub społeczne

(Wnioskodawca ma obowiązek zawarcia następującej klauzuli: „Jestem świadomy/a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.)
3. Dokument potwierdzający prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie (nie dotyczy przedsiębiorców figurujących w bazie danych CEIDG):
• ochrony przed bezdomnymi zwierzętami
• prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt
• prowadzenia grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części,
4. Dokument lub oświadczenie potwierdzające dysponowanie obiektami (tytuł prawny do nieruchomości) i/lub specjalistycznym, atestowanym sprzętem niezbędnym do prawidłowego prowadzenia działalności.

  1. Dokument lub oświadczenie potwierdzające zapewnienie przyjęcia zwierząt odłowionych na terenie Gminy Słupia przez schronisko dla bezdomnych zwierząt,
  2. Dokument lub oświadczenie potwierdzające gotowość do udzielenia w razie potrzeby pomocy weterynaryjnej wyłapanym i transportowanym zwierzętom przez lekarza weterynarii
  3. Dokument lub oświadczenie potwierdzające posiadanie urządzeń i środków technicznych służących do wyłapywania zwierząt, nie stwarzających zagrożenia dla ich zdrowia i życia ani zadających im cierpienia,
    8. Dokument lub oświadczenie potwierdzające dysponowanie pojazdem przystosowanym do transportu zwierząt
  4. Dokument lub oświadczenie potwierdzające doświadczenie w pracy polegającej na opiece nad zwierzętami lub dysponowanie odpowiednio wykształconą oraz przeszkoloną kadrą w zakresie postępowania ze zwierzętami.
    10. Pozwolenie na użytkowanie obiektu wymagane lub inny stosowny dokument potwierdzający dopuszczenie obiektu do użytkowania wymagany przepisami prawa budowlanego.
    11. Dowód wniesienia opłaty skarbowej za udzielenie zezwolenia.

Załączniki:

– Wniosek wraz  z załącznikami

– Oświadczenie o braku zaległości

Skip to content