Obiechów
O istnieniu kościoła w Obiechowie mówią rachunki dziesięciny sześcioletniej, nałożonej przez papieża Klemensa V, a zebranej w 1326r. przez kanonika wrocławskiego, Andrzeja de Verulis. Pierwszy kościół w Obiechowie na przestrzeniu lat uległ zniszczeniu i dopiero w 1763r. powtórnie wybudowano nowy, dzięki staraniom księdza Stanisława Pawłowskiego. Fundatorem była Katarzyna z Dębskich Mieroszewska (chorążyna bieleceńska, dziedziczka obiechowska, matka Józefa, starosty będzińskiego). Został on konsekrowany w 1890r. przez ks. Tomasza Kulińskiego, biskupa kieleckiego pod wezwaniem Nawiedzenia N.M.P. W głównym ołtarzu umieszczono relikwie św. Wincentego i Agnieszki. „ Kościół zbudowany jest w stylu gotyckim na planie krzyża z drewna modrzewiowego, podniebienie ma kształt łodzi odwróconej; pomiędzy nawą a presbiteryum jest tęcza oparta na filarach przeciwległych”. (ks.F. Nawarra)
Kościół otoczony jest murem z 1819r., w którego wnękach znajduje się 14 stacji męki Jezusa, umieszczonych tam 40 lat później przez hrabiego Stadnickiego. W tym samym hrabia Mieroszewski ufundował przykościelną kaplicę .W kaplicy spoczywają zwłoki Marii Stadnickiej, dziedziczki obiechowskiej. Nad wejściem do kaplicy widoczny jest napis „MAUSOLEUM”. Obiechów zamieszkuje 263 osoby i liczy 90 domów, a w 1827r. 37 domostw, zamieszkałych przez 236 mieszkańców.
Sołtys: Paweł Strzelec
Radny: Artur Klich
Nad dachem kościoła góruje dzwonnica, w której znajdują się dwa dzwony: pierwszy gotycki z XV wieku z medalionem, przedstawiającym Madonnę i drugi z 1625r. ze scenami ukrzyżowania i zwiastowania.
Jedno ramię świątyni stanowi kaplica św.Stanisława, biskupa męczennika i tu znajduje się chrzcielnica i ołtarz św. Izydora, a drugie skrzydło zajmuje zakrystia. Ołtarz główny wykonany jest z drewna lipowego w stylu rokoko. Znajduje się na nim obraz Matki Bożej Szkaplerznej z Dzieciątkiem Jezus, ozdobiony suknią i koroną ze srebra.
Pod Obiechowem, podczas powstania styczniowego stoczona została 14 sierpnia 1863r. bitwa wojsk polskich pod dowództwem Chmieleńskiego z wojskami carskimi pod wodzą Czengierego. W tej potyczce Chmieleński stracił 43 ludzi i wycofał się za Pilicę.
Po Wężyku w posiadanie Obiechowa wszedł w 1860r. Józef Stadnicki, który za udział w powstaniu styczniowym został wywieziony na Sybir. Żona jego, Maria ( jej zwłoki spoczywają w „Mausoleum”) przekazała testamentem Obiechów swojemu zięciowi, Bzowskiemu. Od niego dobra obiechowskie zostały kupione przez hr Dobieckiego. W 1883r. Obiechów dziedziczy Gustaw hrabia Dąmbski, herbu Godziemba..
W latach 1830-1857 Felicja, córka Józefa Mieroszewskiego poślubiła Teofila Wężyka, dziedzica Nakła i Tęgoborza, który po dwóch latach przeniósł się do Minogi. Obiechów przez 6 lat był dzierżawiony przez Rzewuskiego, a po nim majątek obiechowski przeszedł w ręce syna Wężyka na 17 lat. Mieszkał on jednak w Krakowie, a przez pół roku rezydował w Obiechowie.
W wieku XVII Obiechów należy do Xięskich, a wieku XVIII właścicielami majątku była rodzina Mieroszewskich.
W roku 1395 10 lutego, Władysław Jagiełło zatwierdził aktem w Sączu sprzedaż wsi Obiechów, Węgrzynów i Jasiennicy (Jasieńca) przez Gaworka i Jakusza ze Słupca Iwanowi z Karwina za 1000 grzywien.
Na podstawie wzmianek historycznych istnienie Obiechowa można datować na wiek XIII, kiedy to w 1215r. Krystyn (Krzysztof) z Obiechowa postawił kościół w Gawluszowicach ( obecnie Gałuszowice).