• 2 grudnia 2022

Drugi i trzeci  stopień alarmowy, stopień alarmowy  ( BRAVO) i  (CHARLIE-CRP)

Drugi i trzeci  stopień alarmowy, stopień alarmowy  ( BRAVO) i  (CHARLIE-CRP)

Drugi i trzeci  stopień alarmowy, stopień alarmowy  ( BRAVO) i  (CHARLIE-CRP) 405 124 Urząd Gminy Słupia

 Dzień dobry

W  imieniu Wójta Gminy Słupia  informuję, że Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia wprowadzające na terytorium całego kraju drugi i trzeci  stopień alarmowy, stopień alarmowy  ( BRAVO) i  (CHARLIE-CRP).
Ostrzeżenie obowiązuje od 1 grudnia 2022 r. od godz. 00.00  do 28 lutego 2023 r.  do godz. 23:59.
Drugi stopień alarmowy CRP wprowadzony został ze względu na zaistnienie zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany. Do zadań tych w przypadku stopnia BRAVO należą m.in.:
•    prowadzenie przez Policję, Straż Graniczną lub Żandarmerię Wojskową wzmożonej kontroli dużych skupisk ludzkich;
•    prowadzenie wzmożonej kontroli obiektów użyteczności publicznej oraz innych obiektów potencjalnie mogących stać się celem ataków terrorystycznych;
•    zapewnienie dostępności w trybie alarmowym członków personelu wyznaczonego do wdrażania procedur działania na wypadek zdarzenia o charakterze terrorystycznym;
•    ostrzeżenie personelu o możliwych zagrożeniach;
•    obowiązek noszenia broni długiej oraz kamizelek kuloodpornych przez umundurowanych funkcjonariuszy lub żołnierzy bezpośrednio realizujących zadania związane z zabezpieczeniem miejsc i obiektów, które potencjalnie mogą stać się celem zdarzenia o charakterze terrorystycznym;
•    dodatkowe kontrole pojazdów, osób oraz budynków publicznych w rejonach zagrożonych;
•    wzmocnienie ochrony środków komunikacji publicznej oraz ważnych obiektów publicznych;
•    wprowadzenie zakazów wstępu do przedszkoli, szkół i uczelni osobom postronnym.

Trzeci stopień alarmowy CRP wprowadzony został ze względu na potencjalne ryzyko zagrożenia bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.  Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.
Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień alarmowy CHARLIE-CRP jest 3, w czterostopniowej skali.
Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Po wprowadzeniu trzeciego stopnia alarmowego CRP (stopień CHARLIE-CRP) należy wykonać zadania wymienione dla pierwszego i drugiego stopnia alarmowego CRP oraz kontynuować lub sprawdzić wykonanie tych zadań, jeżeli wcześniej był wprowadzony stopień ALFA-CRP lub BRAVO-CRP. Ponadto należy wykonać w szczególności następujące zadania:
1) dokonać przeglądu dostępnych zasobów zapasowych pod względem możliwości  ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku;
2) przygotować się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym:
a) dokonać przeglądu i ewentualnego audytu planów awaryjnych oraz systemów,
b) przygotować się do ograniczenia operacji na serwerach, w celu możliwości ich szybkiego bezawaryjnego zamknięcia.
Należy także prowadzić:
•    wzmożone monitorowanie stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych;
•    organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących  w skład infrastruktury krytycznej;
•    monitorowanie i weryfikowanie czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej;
•    sprawdzenie dostępności usług elektronicznych;
•    poinformowanie pracowników instytucji o konieczności zachowania zwiększonej czujności;
Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od czujności obywateli.
W związku z powyższym z przedmiotowym zarządzeniem i procedurami postępowania należy zapoznać podległych pracowników, szczególnie odpowiedzialnych za system teleinformatyczny.
Podczas obowiązywania stopnia alarmowego należy zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pozostawione w miejscach publicznych pakunki, torby lub plecaki, zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń samochody (szczególnie transportowe).
W przypadku zauważania czegoś niepokojącego i nietypowego należy poinformować o tym policję za pośrednictwem numeru telefonu  112.

W załączeniu przesyłam:
1) Zarządzenia nr 389  i 388 oraz 390  Prezesa Rady Ministrów  w sprawie wprowadzenia stopni alarmowych CRP

z poważaniem
Anna Bratek
/ referent ds. obronnych/

Sporządzono: dn. 01.12.2022

Skip to content