Światowy Dzień Ochrony Środowiska to najważniejsza i najszerzej obchodzona inicjatywa na rzecz naszej planety. Popularnie nazywany jest także „Dniem Ludu”.
Obchody zapoczątkowano w 1972 roku rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, aby zwrócić uwagę na wysoki stopień degradacji środowiska i uświadomić, że ludzie nie są jedynym gatunkiem żyjącym na Ziemi.
W ciągu kilkudziesięciu kolejnych lat charakter realizowanych w tym dniu koncepcji wielokrotnie się zmieniał, ale cel wciąż pozostawała niezmienny: budowanie partnerstwa nie tylko wśród ludzi, ale także między żyjącymi na naszej planecie gatunkami.
Zmiana klimatu może poważnie zaszkodzić życiu ludzkiemu. Klęski, takie jak powodzie i susze, powodują szkody dla bioróżnorodności. Spowodowane jest to nierozważnym wydobywaniem zasobów naturalnych, ścinką drzew i intensyfikacją rozwoju rolnictwa.
I dlatego misją każdego Światowego Dnia Ochrony Środowiska jest uświadamianie w zakresie występujących zagrożeń, a przede wszystkim zachęcanie do działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego i wskazywanie rozwiązań w tym obszarze.