Wyszukaj interesujące Cię informacje.

 

Tel.   (41) 381 60 24
Fax.  (41) 381 60 05 wew. 20

 

Serwis internetowy Gminy Urzędu Słupia (Jędrzejowska)

 

Zapraszamy do zapoznania się ze stroną Urzędu. Jeżeli masz pomysł jak wzbogacić zawartość treściową strony - napisz do nas!

Gmina Słupia

 

Gmina Słupia to gmina wiejska w województwie świętokrzyskim,
w powiacie jędrzejowskim.
W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie kieleckim.
Siedzibą gminy jest Słupia

 

Wydarzenia Informacje Realizowane projekty Inne
2017-05-03 17:03:54

II Świętokrzyski Festiwal Smaków okazuje się ogromnym wydarzeniem kulinarnym, na które zjechały prawdziwe tłumy. W dniach 30.04.-01.05.2017r.do Parku Etnograficznego w Tokarni ustawiały się długie kolejki, które nie malały do późnego popołudnia.. Podczas tego kulturalnego wydarzenia miały możliwość zaprezentowania się Koła Gospodyń Wiejskich, Kluby Seniora, które w swoim dorobku kulinarnym poprzez wieloletnie wypracowanie smaków mogą pochwalić się smacznymi potrawami i kulinarnymi działami.


Gminę Słupia na dwudniowym festiwalu reprezentowały Koła Gospodyń Wiejskich ze Słupi i Rożnicy. Panie z wielką starannością przygotowały pyszne dania i potrawy, które zachęcały wszystkich uczestników festiwalu do podejścia do stoiska i skosztowania smakołyków.

Pierwszego dnia do Tokarni pojechały panie ze Słupi. Na ich stoisku KGW można było spróbować wybornych ciast sporządzonych przez członkinie koła, tj, sernik, szarlotki, królował  też chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym.
Szczególnie smakował Słupiański Siekaniec Dworski, danie, którego głównymi składnikami są mięso mielone i kasza  gryczana . Uczestnicy festiwalu chwalili również stragan przepięknie przystrojony żywymi kwiatami, chustami oraz zrobionymi na szydełku serwetkami..

Drugiego dnia na festiwal świętokrzyskich smaków wybrały się Panie z KGW w Rożnicy. One również przygotowały mnóstwo smakołyków, które cieszyły podniebienia turystów i sprawiały, że niejeden z nich wracał z powrotem. Nie zabrakło tradycyjnej polskiej kapusty w wielu wydaniach, czegoś na słodko, czyli pysznych ciast, tj. makowiec wiedeński, jabłecznik itp. Niezwykłą popularnością cieszyły się paszteciki z kapustą i mięsem, które schodziły jak świeże bułeczki. Przyciągały tutaj nie tylko pyszności, starannie udekorowane na stole, ale również staropolski wystrój stolika, na którym królowały ręcznie haftowane serwety, chusty i ujmujące dodatki. Wszystko było swojskie, adekwatne do okoliczności.

Na festiwalu panowała bardzo sympatyczna atmosfera. Było mnóstwo żartów i śmiechu , a przy tym zwiedzający mogli skosztować różnych smakołyków pochodzących z wielu regionów województwa świętokrzyskiego

Choć kulinaria to najmocniejsza strona festiwalu, przewidziano też mnóstwo dodatkowych atrakcji dla osób w każdym wieku. - Na terenie Parku Etnograficznego było mnóstwo zabaw i pokazów. Wśród nich między innymi „Rychtuj no tam szybko jako kolacyjo”, czyli prezentacja tego, jak przygotowywano posiłek na dawnej wsi, a także liczne zabawy - toczenie fajerki, gra w grele, przeciąganie liny oraz tzw. słup obfitości nawiązujący do dawnych zabaw wiejskich. Śmiałkowie musieli wspiąć się na mierzący 4 metry słup, aby zdobyć kosz z przysmakami. Imprezę uświetniały występy zespołów folklorystycznych oraz kół gospodyń wiejskich.
2017-05-03 16:57:44

 

           29 kwietnia 2017r. odbyła się gminna wycieczka w Góry Świętokrzyskie, która została zorganizowana z myślą o grupach społecznych aktywnie działających na terenie gminy – Kołach Gospodyń Wiejskich, Klubie Seniora, ale udział w niej wzięli również mieszkańcy, którzy zdecydowali się spędzić kwietniową sobotę w turystyczny sposób.
            „Cudze chwalicie, swego nie znacie…” – tą współczesną prawdę uzasadnił ustalony program wycieczki, który skupiał się na zwiedzaniu najpiękniejszych zakamarków Gór Świętokrzyskich, najświetniejszych zabytków, które kryją w sobie zadziwiające historie i sterty legend, o których nie każdy mieszkaniec miał okazję usłyszeć. Wycieczka miała charakter edukacyjny, dzięki dydaktycznym opowieściom przewodników z PTKK Kielce, którzy swoją rozległą wiedzą w interesujący sposób podzielili się z naszymi turystami.
          Na program wycieczki składały się najatrakcyjniejsze miejsca w regionie świętokrzyskim. Zwiedzono Muzeum Minerałów i Skamieniałości w miejscowości Święta Katarzyna. Wzrok można było tutaj nacieszyć różnokolorowymi kamieniami, przeróżnymi diamentami, które w szklanych gablotach prezentowały się z dostojnością i przenikliwym bogactwem. Uczestnicy wycieczki wzięli udział w warsztatach obrabiania i szlifowania kamieni, dzięki temu można było dowiedzieć się, jak długa drogę przechodzą kamienie, które zdobią nasze biżuterie zanim trafią do punktów jublilerskich.
          Ze względu na nienajlepsze warunki  atmosferyczne niemałym wyzwaniem okazał się spacer do źródła Św. Franciszka, które znajduje się w puszczy jodłowej. Według legendy woda zdatna do picia jest polecana do leczenia wielu schorzeń, poprawy stanu zdrowia.  Dla par małżeńskich  jest to doskonałe miejsce do odnowienia przysięgi małżeńskiej i spotęgowania uczucia. Po drodze można było zwiedzić starą kapliczkę Janickich oraz pamiątkową tablicę z podpisem Stefana Żeromskiego.
          Kolejną atrakcją było wejście na Święty Krzyż. I dopiero ten szlak okazał się największym wyzwaniem dla turystów, bo po kilkudniowych opadach deszczu warunki były naprawdę niełatwe do pokonania. Jak się okazało nawet śliska nawierzchnia z górskimi uwarunkowaniami okazała się możliwa do pokonania. Wzdłuż szlaku turystycznego podziwiać można było kolejne kapliczki ze stacjami Drogi Krzyżowej Jezusa w cudowny sposób odzwierciedlone na drewnie. Po nie lada wyzwaniu grupa turystyczna dotarła do celu, a najlepszą nagroda było słońce, które wyjrzało zza chmur i towarzyszyło już do końca wycieczki. Przed kolejnymi atrakcjami  trzeba było się posilić. Obiad w Jadłodajni Benedyktyńskiej na Świętym Krzyżu był wyśmienity i jest naprawdę godny polecenia.
          Zwiedzanie klasztoru, wysłuchanie jego historii, historii obrazów, ciekawostki architektoniczne, zejście do klasztornych krypt wywołały ogromne zainteresowanie. Opactwo benedyktynów na Łysej Górze sięga pamięcią początków chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Od wieków są tutaj przechowywane relikwie Drzewa Krzyża Świętego, dlatego wizyta w tym miejscu była naprawdę doskonałą lekcją. Niebywale piękną i malowniczą świętokrzyską panoramę można było podziwiać po wejściu na wieżę widokową oraz z platformy widokowej nad gołoborzem łysogórskim.
         Wycieczka pozwoliła poznać tajemnice regionu świętokrzyskiego, udowodniła, że to, co piękne znajduje się również niedaleko oraz dostarczyła wiele informacji i miłych chwil, które na długo będą żyły w pamięciach wszystkich uczestników wyjazdu.

2017-04-28 11:19:06


Świętokrzyska Rybacka Lokalna Grupa Działania jest nowym stowarzyszeniem, które powstało we wrześniu 2015 roku i jest partnerstwem trzech sektorów: publicznego, gospodarczego i społecznego. Organizacja skupia w swych strukturach rybaków, lokalne stowarzyszenia, gminy, powiaty oraz osoby fizyczne i przedsiębiorców. Stowarzyszenie działa na terenie 18 gmin 3 powiatów: włoszczowskiego, jędrzejowskiego i koneckiego; Kluczewsko, Krasocin, Radków, Secemin, Moskorzew, Włoszczowa, Imielno, Jędrzejów, Małogoszcz, Nagłowice, Oksa, Sędziszów, Słupia Jędrzejowska, Sobków, Wodzisław, Fałków, Ruda Maleniecka, Słupia Konecka.

Działalność Świętokrzyskiej Rybackiej Lokalnej Grupy Działania jest kontynuacją działań zapoczątkowanych przez Lokalną Grupę Rybacką „Między Nidą a Pilicą” oraz „Lokalną Grupę Rybacką Jędrzejowska Ryba”, które to w okresie programowania w latach 2007- 2013 otrzymały na rozwój swoich obszarów budżet w wysokości ponad 33 mln zł. Podczas swojej działalności grupy te przyczyniły się do znaczącego rozwoju obszarów rybackich, jak również do działań ukierunkowanych na pobudzenie aktywności społecznej mieszkańców wsi, zwiększenia ich zdolności do współpracy i realizacji projektów. Ze względu na chęć bliższej współpracy, oraz większej skuteczności, obie te grupy zainicjowały utworzenie nowego stowarzyszenia o nazwie Świętokrzyska Rybacka LGD.

Świętokrzyska Rybacka LGD opracowała Lokalną Strategię Rozwoju (LSR) w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”, współfinansowanego ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego na lata 2014 – 2020. Doświadczenie członków obu stowarzyszeń zostało wykorzystane w działalności nowopowstałego stowarzyszenia, a w szczególności przy tworzeniu Lokalnej Strategii Rozwoju. W pracę nad LSR zaangażowani byli przedstawiciele sektora społecznego, gospodarczego i publicznego.  Do tworzenia LSR wykorzystano wnioski  z warsztatów strategicznych, spotkań z rybakami oraz treści badań ankietowych.

LSR jest zaproszeniem do współpracy wszystkich osób, instytucji i środowisk, którym zależy na utrzymaniu atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa, dynamicznym rozwoju obszarów wiejskich oraz podnoszeniu standardów życia ogółu mieszkańców. Operacje zaproponowane w strategii stanowią wyzwanie dla całej społeczności lokalnej.
Jako nowa organizacja jesteśmy na początku swej drogi w realizowaniu celów i zadań strategii. Jako nadrzędny cel stawiamy sobie szeroko pojętą poprawę jakości życia mieszkańców obszaru zależnego od rybactwa. Mamy tu w zamiarze sprzyjać tworzeniu miejsc pracy poprzez inwestycje w sektor rybacki, rozwojowi przedsiębiorczości w otoczeniu sektora rybackiego, propagowaniu dobrostanu społecznego i dziedzictwa kulturowego na obszarze rybackim, współpracy na rzecz obszaru rybackiego.

Aby te zadania zrealizować stowarzyszenie będzie ogłaszać konkursy na wybór projektów do dofinansowania. Liczymy na szerokie zainteresowanie Państwa, jako potencjalnych Beneficjentów PO „Rybactwo i Morze”. Organizacja dysponuje budżetem ogólnym w wysokości 12 mln zł. Aby projekt miał szansę na dofinansowanie musi być zgodny z LSR, wpisywać się w jej cele, być zrealizowanym  na terenie wyżej wymienionych 18 gmin.

Konkursy projektowe dla Beneficjentów będą organizowane na następujące przedsięwzięcia:
- Różnicowanie działalności rybackiej,
- Tworzenie punktów przetwórstwa lub punktów bezpośredniej sprzedaży ryb,
- Podejmowanie działalności gospodarczej,
- Rozwój działalności gospodarczej,
- Promowanie, zachowanie lub upowszechnianie rybackiego dziedzictwa kulturowego,
- Tworzenie, rozwój lub wyposażenie ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej lub rekreacyjnej. 

Beneficjentami stowarzyszenia mogą być: rybacy, osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, JST, organizacje pozarządowe, których celem statutowym jest działalność na rzecz rozwoju sektora rybołówstwa i akwakultury.
Zapraszamy wszystkich Państwa do współpracy.
 
 
Świętokrzyska Rybacka LGD
Załączniki


Opis
Ulotka pobierz
Więcej - reszta treści dotyczących aktualności
2017-03-07 14:48:32
5 marca 2017r. Krzysztof Nowak, Wójt Gminy Słupia uczestniczył w obchodach V rocznicy katastrofy kolejowej pod Szczekocinami. Uroczystość była dowodem pamięci o tragedii, do której doszło w miejscowości Chałupki 3 marca 2012r. Zderzyły się tutaj wówczas dwa pociągi pasażerskie: TLK „Brzechwa” z Przemyśla do Warszawy i Interrego” Jan Matejko” relacji Warszawa – Kraków. Zginęło 16 osób, wśród nich dwie cudzoziemki, a ponad 150 zostało rannych i odniosło obrażenia fizyczne i psychiczne.
      Na uroczystość przybyły rodziny ofiar, przedstawiciele władz samorządowych, służb ratowniczych i Polskich Kolei Państwowych, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy wsi Chałupki, których to tragiczne zdarzenie również dotknęło.
     Obchody rocznicy rozpoczęła Msza Św. odprawiona przez Ks. Leszka Sobczyka  w kościele w Goleniowach w intencji ofiar i wszystkich poszkodowanych.
Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą pamiątkową oraz na miejscu katastrofy. Aby uczcić pamięć o ofiarach katastrofy przez tory przemknęły pociągi, które podawały dźwiękowe sygnały „baczność”.
      Podczas przemarszu na miejsce zdarzenia słychać było relacje z tamtych dramatycznych chwil. Mieszkańcy Chałupek, strażacy, którzy brali udział w akcji ratowniczej wspominali tę marcową noc. Nawet po pięciu latach wspomnienia te były bardzo wyraźne i przeszywające, a do świadków zdarzenia wracają bardzo często.
 

strony:

<- | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | ->

Wybierz poprzedni miesiąc czerwiec 2017 Wybierz następny miesiąc
PN WT ŚR CZW PT SB ND
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930 
Produkcja i hosting: ZETO-RZESZÓW Strony www - Strony internetowe - Aplikacje internetowe - Sklepy internetowe - Portale korporacyjne
Nowe zasady dotyczące cookies W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.
[zamknij]