Wyszukaj interesujące Cię informacje.

 

Tel.   (41) 381 60 24
Fax.  (41) 381 60 05 wew. 20

 

Serwis internetowy Gminy Urzędu Słupia (Jędrzejowska)

 

Zapraszamy do zapoznania się ze stroną Urzędu. Jeżeli masz pomysł jak wzbogacić zawartość treściową strony - napisz do nas!

Gmina Słupia

 

Gmina Słupia to gmina wiejska w województwie świętokrzyskim,
w powiacie jędrzejowskim.
W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie kieleckim.
Siedzibą gminy jest Słupia

 

Wydarzenia Informacje Realizowane projekty Inne
2017-08-22 12:43:53
         20 sierpnia 2017 roku odbyła się uroczystość Dożynki Gminne - Słupia 2017. Uroczystością tą lokalni rolnicy zamknęli temat tegorocznych żniw, aby otworzyć kolejny nowy rok rolniczego trudu, ściśle wpisanego w rytm  przygody.
          W tym roku dożynkowa pogoda podarowała nam deszczowe opady, ale mimo to mieszkańcy naszej gminy przybyli, aby wspólnie cieszyć się, że gospodarze mimo różnych przeciwieństw zebrali ze swoich pól plony.  Nieoceniona jest  determinacja i niemały trud towarzyszący rolnikom w codziennej pracy. Dzień gminnych dożynek to dzień, w którym rolnicy uwieńczają  swoją pracę na roli, wszelkie trudy i wyzwania, z jakimi borykają się w swoich gospodarstwach. Rolnik powinien czuć się doceniony, bo to właśnie dzięki jego pracy codziennie trafia na stoły w naszych domach polski chleb. Nie ulega wątpliwości fakt, że uroczystość po raz kolejny rozbudziła w nas wszystkich poczucie wspólnoty lokalnej i podkreśliła rangę rolnika w polskim społeczeństwie.
          Około godziny 15.30 rozpoczęło się formowanie dożynkowego korowodu przy Banku Spółdzielczym w Słupi. W akompaniamencie Orkiestry Dętej ze Słupi, w asyście pocztów sztandarowych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Słupia dożynkowy bochen chleba zanieśli do kościołą pod wezwaniem Świętej Trójcy w Słupi tegoroczni dożynkowi starostowie - Wioletta Wierzbicka z Jasieńca oraz Bogusław Prusek ze Starego Węgrzynowa.
           Mszę Świętą odprawił ks. Witold Wojsa, proboszcz parafii Słupia, który podczas kazania mówił o ciężkiej i systematycznej pracy rolnika, która warta jest powszechnego szacunku i uznania. Ksiądz poświęcił dożynkowy chleb upieczony z mąki z tegorocznych zbóż, wyrażając nadzieję, że nikomu nie będzie go brakować.
          Następnie kolorowy dożynkowy korowód, który świadczy o tym, że polska tradycja jest nadal kultywowana przemaszerował na miejsce uroczystości - amfiteatr w Słupi. Okazałe dożynkowe wieńce prezentowały się bardzo dostojnie. Widać było, że w ich wykonanie Panie z Kół Gospodyń Wiejskich włożyły dużo pracy, staranności cierpliwości, ale przede wszystkim serca.
          Uroczystość poprowadziła Edyta Molenda, Zastępca Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Słupi, która wszystkich przybyłych wprowadziła w obrzędowy nastrój oraz przybliżyła zakorzenione w naszym społeczeństwie tradycje dotyczące dożynkowego święta rolników.
            Następnie dożynkowi starostowie na ręce Krzysztofa Nowaka, Wójta Gminy Słupia oraz Gustawy Trawińskiej, Przewodniczącej Rady Gminy Słupia przekazali poświęcony bochen chleba. Wierszem:
"Oto macie bochen chleba
z tegorocznych ziaren.
Dzielcie go nie dużo, nie mało
Żeby nikomu nie brakowało".
na ręce władz samorządu lokalnego złożyli prośbę, aby podział ten był sprawiedliwy, jednakowy dla wszystkich rolników oraz tych, którzy korzystają z owoców ich codziennej pracy. Sprawiedliwy podział chleba między uczestników uroczystości to symbol polskiej gościnności, a jednocześnie zobowiązanie, że chlebem należy podzielić się z tymi, którym może go zabraknąć w różnych życiowych sytuacjach.
          Gospodarz Gminy Słupia serdecznie powitał wszystkich zgromadzonych oraz podziękował za okazały bochen chleba, wypieczony z ziaren, które wzrastały i dojrzewały na naszej ziemi.W polskim społeczeństwie nadal aktualne są wartości, które mówią, że bez chłopskiej cierpliwości  i nadziei nie byłoby człowieka , nie byłoby narodu. Za ciężką pracę podziękował rolnikom zarówno w swoim imieniu, jak i wszystkich tych, którzy korzystają z owoców tej pracy. Należą się bowiem słowa najwyższego uznania za serce, trud i poświęcenie, jakie wkładane są w wykonywanie tej pracy.  Następnie powitał przybyłych gości, którzy zaszczycili uroczystość swoją obecnością, pomimo że warunki atmosferyczne nie były zbyt korzystne.
           Kolejnym punktem uroczystości było wręczanie wieńców dożynkowych, które z oryginalnością były konstruowane przez wiele dni. W tym roku osiem Kół Gospodyń Wiejskich z terenu naszej gminy przyniosło pięknie splecione plony, aby ofiarować je osobom, które zasłużyły sobie na wdzięczność, tradycyjne ośpiewanie oraz wspólny taniec wokół wieńca.
            Koło Gospodyń Wiejskich w Starym Węgrznowie przygotowało wieniec dla Krzysztofa Nowaka, Wójta Gminy Słupia, Gustawa Trawińska, Przewodnicząca Rady Gminy Słupia otrzymała wieniec od Koła Gospodyń Wiejskich w Słupi, do Księdza Czesława Kasprzyk z Obiechowa trafił wieniec upleciony przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Nowym Węgrzynowie. Koło Gospodyń Wiejskich w Obiechowie obdarowało przedstawicieli Banku Spółdzielczego w Sędziszowie Ireneusza Barana, Prezesa i Piotra Cejesta, Kierownika Oddziału BS w Słupi. Koło Gopodyń Wiejskich postanowiło podziękować Januszowi Grabek, Wicestaroście Jędrzejowskiemu, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Sieńsku doceniło Ewę Kotarską, Dyrektora Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Słupi. O przedstawicielach służby zdrowia Ewie i Stanisławie Grzyb nie zapomniały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi, a ostatni wieniec przygotowany przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Sprowie trafił do Łukasza Żelezika, naszego weterynarza.
           Wiele pozytywnych emocji wywołały przyśpiewki, które w humorystyczny sposób prezentowały prawdy o osobach, które są przez wszystkich na terenie gminy Słupia znane. Można było zatem posłuchać wesoło zaprezentowanych przyśpiewek, doskonale przy tym się bawiąc.
            W tradycję gminy Słupia wpisały się również dożynkowe konkursy, które organizowane są co roku i rozstrzygane przez Komisję Rolnictwa i Inicjatyw Gospodarczych oraz przedstawicieli samorządu gminy Słupia. Również i w tym roku starannie udekorowana scena wypełniła się po brzegi lauretami, którzy zaproszeni zostali do odebrania nagród za działalność rolniczą, której efekty są chlubą i poprawiają wizerunek wiejskiej gminy.
         W tym roku lista laureatów przedstawiła się następująco:
Konkurs na Najlepszego Producenta Zbóż na terenie Gminy Słupia:
I miejsce - Barbara i Grzegorz Karoń (Sieńsko)
II miejsce - Paweł Cetera (Rożnica)
III miejsce - Grzegorz Romanek (Nowy Węgrzynów)
Konkurs na Najlepszego Producenta Mleka na terenie Gminy Słupia:
I miejsce - Małgorzata i Emil Cetera (Wywła)
II miejsce - Monika i Rafał Bielak (Sprowa)
III miejce - Marta i Tomasz Partyka (Dąbrowica)
Konkurs na Najlepszego Hodowcę Trzody Chlewnej na terenie Gminy Słupia:
I miejsce - Anna i Krzysztof Capiga (Sieńsko)
II miejsce - Marzena i Jacek Malec (Wielkopole)
III miejsce - Mateusz Kornalski (Stary Węgrzynów)
Konkurs na Najlepszą Uprawę Kukurydzy na terenie Gminy Słupia:
I miejsce - Karina i Krystian Koprowscy (Wywła)
II miejsce - Ilona i Tomasz Stolarczyk (Dąbrowica)
III miejsce - Marta i Tomasz Zachacz (Obiechów)
Konkurs na Najpiękniejszy Ogródek na terenie Gminy Słupia:
I miejsce - Zofia Uznańska (Nowa Wieś)
II miejsce - Stanisława Kania (Słupia)
III miejsce - Jolanta i Piotr Zachacz (Obiechów)
Wyróżnienia:
Anna i Edward Stępień (Słupia)
Maria i Zygmunt Fortunka (Raszków)
          Specjalne wyróżnienie przyznano Bożenie i Mariuszowi Capiga z Sieńska za Najlepszą Uprawę Tytoniu na terenie Gminy Słupia.
           Samorząd Gminy Słupia postanowił również podziękować osobom, które aktywnie współpracują z władzami gminy, a celem tej współpracy jest polepszenie warunków życia ogółu społeczeństwa lokalnego. Osoby te angażują się w sprawy społeczne, wykazują się aktywnością i życzliwością, dlatego też należy im się "głośne dziękuję". W tym roku w gronie tych osób znaleźli się: Barbara i Waldemar Baniak (Sieńsko), Iwona i Radosław Ozga (Sieńsko), Tomasz Żelezik (Słupia) oraz firma Artur Bukowski Dachy Bukowski (Sieńsko).
           Nie sposób było nie podziękować najaktywniejszym w minionym roku Kołom Gosodyń Wiejskich, które pielęgnują i kultywują ludowe tradycje, reprezentują Gminę Słupi w konkursach kulinarnych oraz udostępniły sekrety swoich potraw w książce kucharskiej "Świętokrzyskie Smaki".
          Duże podziękowanie trafiło również do Klubu Wiejskiego Pozytywka z Rożnicy, który rozpoczął swoją działalność zaledwie na początku bieżącego roku, a w swoim dorobku ma już wiele udanych wyjazdów na imprezy plenerowe na terenie województwa świętokrzyskiego. Członkinie podobnie jak Koła Gospodyń Wiejskich przyrządzają przepyszne potrawy, zorganizowały spotkanie z animatorami dla dzieci, turniej tenisa stołowego i ciągle mają nowe oryginalne pomysły, które mile zaskakują.
            Wójt Gminy Słupia nie zapomniał o podziękowaniu dla Pani Barbary Kornobis, która przez wiele lat prowadziła uroczstości gminne, a w roli konferansjera odnajdywała się "jak ryba w wodzie". Jej swoboda sceniczna, nuta żartu i dobrego humoru sprawiały, że uroczystości lokalne zyskiwały na atrakcyjności i zachącały do uczestnictwa w życiu kulturalnym gminy. Włodarz podkreślił, że jest pełen uznania dla profesjonalnych umiejętności i że działalność Pani Barbary jako konferansjera pozostanie na długie lata w pamięci społeczeństwa lokalnego.
              Niedzielna pogoda ustabilizowała się w późniejszych godzinach. Dla wszystkich uczestników uroczystości przewidziano darmowe kiełbaski. Można było skosztować smakołyków na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich z Nowej Wsi, Rożnicy i Słupi oraz Klubu Wiejskiego Pozytywka z Rożnicy. Przepyszne ciasta i desery, domowe paszteciki, fikuśne pierożki, kiszone ogórki nie pozwalały obojętnie ominąć ludowo udekorowanych namiotów. Do pełnej dyspozycji był również ogródek gastronomiczny, który przedstawiał szeroką ofertę usług. Zabawa taneczna z zespołem The Sing, z gwiazdami Blue Rey oraz zespołem Toporki była wyjątkowo udana. Wszyscy doskonale bawili się w rytm skocznej muzyki, bo przecież trzeba naładować siły do kolejnych siewów, i zbiorów.
          Oby ziemia zrodziła jak najlepsze owoce, a pozycja rolnika w społeczeństwie zyskała należną rangę.
 
 
2017-08-15 15:00:17
13 sierpnia 2017r. na Orliku w Słupi odbyło się Zakończenie Wakacyjnej Ligii Orlika o Puchar Wójta Gminy Słupia 2017. Sezon letni niestety dobiega końca, niebawem rozpocznie się szkoła, a pogoda będzie coraz mniej łaskawa dla miłośników sportu.
           Niedzielne popołudnie na Orliku obfitowało w bogaty program sportowy. Na boisku rozegrano wiele meczy, podczas których można było zauważyć niemałe emocje w duchu zdrowej rywalizacji.
          Po intensywnych zmaganiach ranking w Wakacyjnej Lidze Orlika przedstawia się następująco:
I miejsce – Zadora Wodzisław
II miejsce – Vamos Sędziszów
III miejsce – Start Słupia
IV miejsce - Aldach Szczekociny
V miejsce Olimpia Sędziszów
VI miejsce – Chlewice
VII miejsce – Juniorzy Startu Słupia
VIII miejsce – Kotwica Sędziszów
           Podczas turnieju nie można było nie wyróżnić najlepszego bramkarza – Tomasza Pawlikowskiego oraz najlepszego zawodnika – Tomasza Nartowskiego, którzy w czasie spotkania zaprezentowali piłkarski profesjonalizm i umiejętności na wysokim poziomie. Na nagrodę zasłużyli również sportowcy powyżej 35 roku życia Pan Sebastian Koprowski i Zbigniew Zasada, których tężyzna fizyczna jest wyrazem sportowego doświadczenia.
           Niedzielne spotkanie było doskonałą okazją do nagrodzenia najmłodszych sportowców z terenu gminy Słupia, którzy chętnie uczestniczą w treningach sportowych, z wielkim zaangażowaniem nabywają i szlifują swoje umiejętności fizyczne.  Najaktywniejsi juniorzy zostali docenieni za frekwencję na zajęciach sportowych oraz reprezentowanie Szkółki Orlika w starciach z drużynami z ościennych gmin. Otrzymanie wyróżnienia było zatem zasłużone i świadczyło o docenieniu przez sponsorów i trenera zapału do aktywnej formy spędzania czasu wolnego.
         Za wzorową frekwencję wyróżnienie otrzymali: Piotr Kucharczyk, Oliwier Okrzeja, Sebastian Zaczkowski,  zaś wyróżnienia za bardzo dobrą frekwencję na zajęciach trafiły do: Filipa Knapik, Kacpra Marzec, Piotra Zaczkowskiego, Bartosza Bida, Kamila Bartos.
           Puchary sportowe oraz pamiątkowe statuetki  ufundował samorząd Gminy Słupia w dowód uznania dla piłkarskiej aktywności, chęci spotykania się przy wspólnie rozgrywanych meczach oraz treningach. Krzysztof Nowak, Wójt Gminy Słupia pogratulował dotychczasowych osiągnięć i  życzył wszystkim sportowcom nieustającego zapału sportowego, doskonalenia swoich umiejętności oraz samych sukcesów.
 
2017-08-02 11:13:15
 Dnia 31.07.2017r.  w miejscowości  Czarnca koło Włoszczowy  Krzysztof Nowak Wójt Gminy Słupia podpisał 3 umowy na realizację projektów w ramach konkursu „ Odnowa Wsi Świętokrzyskiej na 2017 rok”
 - Wymiana rynien oraz malowanie Sali w budynku remizy OSP Sprowa
-  Rozbudowa garażu remizy OSP Sieńsko
 - Budowa kominka w remizie OSP Dąbrowica rozbudowa garażu remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Sieńsku
 
2017-07-31 14:18:03

strony:

<- | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | ->

Wybierz poprzedni miesiąc październik 2017 Wybierz następny miesiąc
PN WT ŚR CZW PT SB ND
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Produkcja i hosting: ZETO-RZESZÓW Strony www - Strony internetowe - Aplikacje internetowe - Sklepy internetowe - Portale korporacyjne
Nowe zasady dotyczące cookies W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.
[zamknij]